Dikkat! Okulda Trans Var / Attention! Trans At School

transkapTürkiye/Turkey, 2013, HD, color, 25′

YÖNETMEN/DIRECTOR: Barış Sulu
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ/
CINEMATOGRAPHER: Barış Sulu
KURGU/EDITING: Tennur Baş
MÜZİK/MUSIC: Tussle Chicken and Cheese 2

“Okul çok korkutucu bir yerdi, o eteği giymek ile ilgili sorunlarım vardı, annem beni okula hazırlarken o seremoni bitsin, bir an önce çıkıp gideyim isterdim. Çok hayalperest bir çocuktum, etek giymediğimi başka kıyafet giydiğimi düşünürdüm.” -filmden

Belgesel, heteroseksüelliğin kutsandığı, LGBT olmanın çoğunluk tarafından “hastalık” olarak algılandığı bir ülkede, altı trans erkeğin okul yıllarında nelere maruz kaldıklarını anlatıyor. Okudukları okullarda oldukları gibi olamamak ve bir başkasıymış gibi davranmak ağırlarına gidiyor hepsinin. Okul, güle oynaya gittikleri bir yer olmaktan çıkıp ayaklarını sürüye sürüye gittikleri bir yer haline geliyor.

English:

“School was a rather terrifying place, I had problems with wearing that skirt, I would wait for that ceremony to end so that I could leave home as soon as possible while my mom helped me dress up for the school. I was such a dreamer, I would dream of wearing other stuff and no skirts.” — from the film

The documentary reveals what six trans men had to go through during the school years in a country in which heterosexuality is blessed and being an LGBT individual is perceived as an “illness” by the majority. They find it hard to cope with not being able to be like themselves and instead act as if they were someone else in the schools they went to. School ceases to be a place they go to with cheer and joy and turns into a place that they drag their feet to.

Yönetmen Hakkında
Nazilli’de doğdu. Bağarası/Söke, Nazilli ve Denizli’de ilk okul, orta okul ve liseyi tamamladıktan sonra eğitimine Muğla Üniversitesi Restorasyon bölümünde devam etti. Sonrasında Sınıf Öğretmenliği, Sahne ve Dekor Tasarımı, İç Mimarlık bölümlerinde okudu. TV dizileri için dekor ve kostüm yaptı. 1998′de dahil olduğu LGBT hareketinden kopmadı ve 2013 yılında kurulan, trans bireylerin geçiş süreçleri için çalışan Trans Danışma Merkezi’nin kurucuları arasında yer aldı, aynı dernekte aktivizm yapmaya devam ediyor.

About the Director
Born in Nazilli of Aydın province in the Aegean region, Barış Sulu went to elementary, junior high and high school in Aydın and Denizli provinces and continued his education at Muğla University, department of restoration. He then studied elementary school education, stage and setting design, and interior design respectively. He prepared settings and costumes for television series. Having been active in the LGBT movement since 1998, Barış is one of the founders of Trans Consultation Center which, established in 2013, works for the facilitation of the transition periods of trans individuals. He is still working as an activist in the same association.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s