Juan Gelman’ın katledilen oğlunun ardından yazdığı mektubu

gelman

“sevgili oğul,

arjantin askeri diktatoryası eşin claudia ve kızkardeşin nora ile birlikte seni, 24 agustos 1976’da kaçırdı. 14 yıl kadar sonra, bir antropolog grubunun inatçı çalışması sonucunda kalıntıları bulundu.

senden kalanları 7 ocak 1990’da gömdük. claudia kaçırıldığında yedi aylık hamileydi. ne kendisinin ne de kız ya da oğlan olup olmadığını bilmediğimiz çocuğunun kalıntıları bulundu.

nora kaçırıldıktan dört gün sonra bir toplama kampından serbest bırakıldı. yaşıyor ve sana çok yaramaz ve akıllı bir yeğen verdi. bizim cesur askerlerimiz silah bile taşımayan seni, 1976 ekim ayı başında ensene kursun sıkarak öldürdüler.

bir ozandın. daha sonra seni çimentoyla doldurdukları 200 litrelik bir varilin içine koydular ve lujan nehrine attılar. ve sonra “kimliği bilinmeyen” adı altında seni gömdüler.

14 yıl boyunca kb olarak kaldın. kim bilir nerede geçti bu boş zaman. belki dilsiz kemiklerin anlatır. babamın tabutunu mezarına ben taşımıştım. simdi sıra senin tabutunu kendi mezarına taşımakta. yalnızca senin yerine düş görmeye devam ediyorum. sen dünyada adaleti düşlemiştin, yoksul ve baskı altında olmayan özgür bir ülkeyi düşlemiştin. çoğu insan güzel olunacağını unuturken, güzeli daha güzel kıldın.

bir süre önce buenos aires’te bir işkenceciyle karşılaştım. toplama kampında sana öldürmeden önce işkence yapanlardan biri. özgürce elini kolunu sallaya sallaya geziyordu.

önce öfke, sonra güçsüzlük, sonra utanç duydum. kendimden, utanç dolu ülkemden dolayı. ölmediklerini ileri sürerek ölülerini gömmeyen bir ülkenin ulusal utancı. menem ve alfonsin’e ihtiyaç duymadan, katilleri yüreklerinde gizlice affedenler için…

tek bir tesellim var: ölümünü asla hatırlamayacaksın. bana inan”.

Juan Gelman

* bu mektup eksi sozluk’ten alindi. tanim olarak giren yin yang

** fotografta juan gelman’in oglu ve hamile gelini katledildikten sonra ellerindne alinarak kacirilan torunu var. gelman torununu urugay’da buldu. hukumet yanlisi bir aileye verilmisti. 

*** juan gelman’la ilgili bulent kale’nin YasakMeyva dergisi icin kaleme aldigi yazi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s