Ötekilerin Postası’ndan ayrılan kurucu Hülya Dolaş’ın mektubu

otekilerin

Ötekilerin Postası ekibinden ayrılıyorum.

Kurucusu olduğum ötekilerin postası facebook sayfası açıldığı andan itibaren benim sorumluluğumda; ilk aylarda yalnız yayın yaptığım sayfada bir süre sonra ekip kurarak yayına devam edildi, ilerleyen ve gelinen noktada birçok kişinin emeği üzerine inşa edilmiş bir yayın vardır. Alternatif medya kuruluşu, sosyal medya aktivizmi gibi internet aracılığıyla haber alma ve yayma hakkımızı kullanarak beraber yayına başladığımız Emrah Uçar (radikal aktivist) gelinen şu noktada sadece kendi tekelinde kurulu, istediği zaman kişileri ekibe alıp istediği zaman ekipten tasfiye etme yetkisine sahip biridir. Tamamen haber alma “öteki” olanın sesi olabilme fikri/umuduyla açtığımız postayı Emrah Uçar bir “ticarethane”ye dönüştürmüştür. Benim sayfadan tasfiye edilme hikayem bu noktada başlamaktadır.

Facebook hiçbir zaman Emrah Uçar’ ın sorumluluğunda olmadı aylarca yalnız yayın yaptım sonrasında ise kolektif olunması inancı ve gerekliliğiyle bir ekip kurdum. Kendisini kişisel olarak tanımadığım Emrah Uçar bu süreçte panel ve görüşmelerle ilgileniyor ve arada sayfanın amacından bağımsız tamamen ticari düşünülmüş geceler (nar ödülleri gecesi, the mekanda ötekilerin postası gecesi) düzenlemekle uğraşıyordu. Açıkçası ben işin bu tarafıyla ilgilenmiyordum Uçar’ ın kişiliğiyle ilgilenmediğim gibi. Gezi sonrasında herşey değişti . Sayfa büyük ve rahatsız edici bir popülizm kazandı. Bu tedirgin edici bir büyüme idi. Sonrasında uygulanan sansürlerle kapatılış hikayemiz postayı birçok kişinin gündemine taşıdı ve bu kapatılma hikayelerinin tekrarı bir nevi “reklam” olarak sayfaya geri bildirim sağladı. Emrah Uçar ise gelen bu popülizmden olsa gerek kendisini bağımsız, “ünlü” biri gibi sanıp heryerde çıkmaya ve görünmeye başladı. Postanın adından ziyade sadece Emrah Uçar isminin çıkması artık sayfanın Uçar’ ın popülizmini destekleyen bir konuma indirgenmesi, kurucusu olduğum sayfada “artık yeter” dediğim noktaya getirdi beni. Emrah Uçar her panele, ekibe hiçbir şekilde bilgilendirme yapmadan kendi isteğiyle bizlerin de sonradan öğrendiği birçok kararı yalnız almış ve uygulamıştır. Nar ödülleri gecesi de bunlardan bir tanesi . Emrah Uçar’ ın her panele gidip aynı cümle ile başlayıp aynı cümle ile biten sunumlarından, hiçbir tavır belirtmeyip tamamen “ego” patlaması yaşadığı röportajlarından, popüler olan üzerinden içi boşaltılmış bir siyaset ve duruşa ön ayaklık edilmesinden , aslında homofobik ve hayvan sevmeyen biri olan Emrah Uçar’ ın popüler olandan gelecek beklentisi üzerine “popülizm” den bir yerlere ulaşma çabasından yoruldum ve “artık yeter” diyorum. Ötekilerin Postası’ ndan ben rahatsızıklarımı belirttğim için Emrah Uçar’ ın bir çok çarpıtma cümlelerinden sonra bir nevi tasfiye edildim. Açıkçası bu gibi toplumun yaralarından, acılarından ve hak ihlalleri üzerinden insanların popülist olma çabalarına hizmet etmeyeceğim.

Ayrılırken şunların bilinmesini isterim Ötekilerin Postası Emrah Uçar’ ın şirketi değil tamamen kolektif ruhla kurulmuş (bu noktada başarılı olamadım) ve mutfak kısmında birçok kişinin ciddi emek harcadığı bir platformdur. Ancak ekibe gelen arkadaşlar Emrah Uçar’ la pek muhatap olmadılar bugüne kadar ve son tahlilde birçok şeyden haberdar değiller ben ulaşabildiğim arkadaşlarıma açıklamalarda bulundum, isteyen arkadaşlarıma ayrıca anlatabilirim. Zaten Emrah Uçar bir ekibin varlığını yadsır nitelikte hiçbir yerde ekip arkadaşlarımdan ne bahsetmiş ne de kendisinden başka kimseye söz hakkı vermiştir. Bugüne kadar yaklaşık 15 kişinin varlığını ve emeğini görmezden gelmiştir. Ve her yerde sadece kendisini ön plana çıkaran iletişim ve bilgi aktarımında bulunmuştur ama emek bir ekibindir bu bilinmelidir. Ben Emrah Uçar’ la öncelikle ciddi bir eleştirel mücadele yürüttüm ancak sonrasında kendisinin “RTE dili” ne sahip olduğunu ve onun çarpıtma cümlelerine cevap verecek mizacım ve gücüm olmadığı için kurucusu olduğum ve ciddi emek verdiğim postadan ayrılıyorum. Bu ülkede yaşananlar üzerinden, “içi boşaltılmış” bir siyaset anlayışının ve kendi popülizmini besleyen bu tür kişilerin ve kurumların sahalardan çekilmesi dileğiyle.

Sevgiler Hülya Dolaş

*****

Dolas’in mektubuna Otekilerin Postasi’ndan gelen aciklama:

Ötekilerin Postası’nın Hülya Dolaş’ın İddialarına Karşılık Açıklaması:

Son bir kaç gündür Ötekilerin Postası’nın kurucu ekibinde yer alan Hülya

Dolaş’ın diğer kurucu üye Emrah Uçar hakkında sosyal medyada paylaştığı

yazıları son derece üzüntüyle karşıladığımızı paylaşmak isteriz.

Hülya Dolaş’ın kendi facebook profili ve diğer sosyal paylaşım ağları aracılığıyla

Emrah Uçar üzerinden Ötekilerin Postası’nı hedef alan suçlamaları , açıkça

ötekilerin postası’nı yıpratma ve itibarsızlaştırma girişimidir.

Ne yazık ki bu sayfaya emek verdiğini söyleyen Hülya için de hoş olmayan

bir durum ortaya çıkmıştır. Elbette her organizasyon yapısında olduğu gibi

ötekilerin postası’nda da belirli tartışmalar, fikir ayrılıkları ve eleştiriler

yaşanmakta ve yaşanan bütün tartışmaların ötekilerin postası’nı bir adım daha

ileri götürmek olduğu herkesçe bilinmektedir.

Yazısında tasfiye edildiğini yazdığı halde, ötekilerin postası ana sayfasında bu

yazıyı gizlice yayınlaması bile tasfiye edilmediğinin en somut göstergesidir. Bu

nedenle bütün bu süreci iyi niyet çerçevesinde değerlendirmemiz asla mümkün

değildir.

Aylardır ötekilerin postası’nda kendi inisiyatifiyle aktif görev almayan Hülya’nın

aylar sonra bu iddiaları yaymasını talihsiz buluyor, Ötekilerin Postası üzerinden

başlatılan bu tartışmanın içinde kesinlikle olmayacağımızı da açıkça ifade

ediyoruz. Yapılan suçlamalarla ilgili yasal haklarımızın da saklı olduğunu

buradan paylaşmak istiyoruz.

Hülya Dolaş’ın ötekilerin postası’na geçmiş dönemde verdiği her türlü çabaya

teşekkür eder, bu açıklamayı yapmamızın nedeninin doğan cevap hakkımızdan

kaynaklandığını belirtiriz.

Sevgi ve dayanışmayla

Ötekilerin Postası Ekibi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s