Edward Said’in sözcükleri ile Joe Sacco’nun “Filistin”i…

said

Geçtiğimiz günlerde ölüm yıldönümü olan Filistinli yazar, düşünür  Edward Said’ i  -biraz geckmeli de olsa-, Türkiye’de İthaki yayınlarından çıkan Joe Sacco’ nun Filistin adlı çizgiroman kitabı için yazdığı o şahane önsözden bir pasajla hatırlayalım isterim:

 “Sacco, ortalama bir Filistinlinin içinde yaşadığı varoluşsal gerçekliğe en çok Milli Cehennem Gazze’ yi çizdiği sayfalarda yaklaşıyor. Zamanın boşluğu, mülteci kamplarındaki gündelik yaşamın donukluğu ve hatta sefaleti, yardım görevlileri, yas tutan anneler, işsiz genç adamlar, öğretmenler, polisler, boşta gezenler, her köşe başındaki çay kahve muhabbetleri, kıstırılmışlık hissi, hiç kurumayan çamur ve mülteci kamplarından taşan çirkinlik aslında tüm Filistin deneyimini temsil ediyor. Üstelik hepsi doğrudan, ama bir o kadar da incelik ve nezaketle anlatılıyor. Çizgi romanın bir karakteri olarak Joe orada, sadece kalabalığı ve mülksüz Filistinlileriyle Gazze’ nin neden Filistin’ i bu derece iyi temsil ettiğini anlamak için değil, aynı zamanda öyle bir yerin gerçekten var olduğunu ve insani bir zeminde anlaşılabileceğini, herkesin özdeşlik kurabileceği hikayeciklerle anlatmak için bulunuyor.
Eğer elinizdeki sayfalara dikkatli bakarsanız, kendi anavatanlarının kıyısında hüzünlü, güçsüz ve çelişkili varlıklara, istenmeyen yabancılara dönüşmüş bu insanların, sıcak kefiyelerine sarınmış, türlü türlü ceketler, solgun kazaklar içinde, kimi sessiz kimi konuşkan, yavan hayatlarına yön veren seçimler yapan yetişkinler, çocuklar ve yaşlılar olarak nasıl vicdanlı ve merhametli bir şekilde çizildiklerini farkedeceksiniz.”

Kitabı edinmek için tıklayınız

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s