Gezi Parkı’nda Küfür Atölyesi (çağrı metni)

kufur

Sevgili kadınlar, yarın Gezi’de kadınların cadırında saat 11’de küfür atölyesi yapacağız. Gelebilenler gelsin lütfen.

Kadınlara, oropsulara ve ibnelere, cinsiyetimize ve cinselliğimize dem vurarak atılan küfürler, direniş başladığından beri duvarlarda, sokaklarda ve sloganlarda yine karşımıza çıktı. İktidar karşıtı bir mücadelenin dili, erkek egemen ve kadınları, kadınlığı ve cinselliği pasiflik/aktiflik üzerinden aşağılayan bir yerden kurulamaz. Bu dil, iktidar karşıtlığından cok, iktidarın çeşitli hallerinin üretimine katkıda bulunmaktan başka bir sonuç doğurmaz.

Öte yandan kadınlar olarak küfrettikçe terbiyesizlikle, ağız bozukluğuyla, kadın gibi olamayıp erkeksileşmekle de suçlanıp dururuz. Var olan küfür ve argo dilinin kendisini, yani erkek egemen ve cinsiyetçi bakışın bedenlerimizi durmadan topa tuttuğu bir alanı, değiştirip dönüştürerek, aslında bizler de küfür etmeyi yeniden düşünebiliriz. Bu atölye çalışması bir yandan bu beden/cinsiyet/dil ilişkisini tartışmayı hedeflerken, diğer yandan da kadınlar ve LGBT bireyler için küfür ve argonun imkanına dair beraber kafa yormayı öngörüyor. Hanım hanımcık konuşan, sinirlenince susan/susmak zorunda bırakılan kadın ve kadınsılaştırılan ve aşağılanan ibne ve dönme sıfatlarına inat gelin hep beraber küfrümüzü, argomuzu kadın ve LGBT diliyle yeniden düşünelim, günümüzde artık tedavülden kalkmış argo ve küfürlerimizi hatırlayalım ve hatta yenilerini hep beraber bularak iktidara olan öfkemizin dilini beraber inşa edelim.

Reklamlar

3 comments

  1. Kesinlikle ve açıkça destekliyorum, keşke orada aranızda olabilseydim. Umuyor ve bekliyorum ki, gelişmeleri bizlerle paylaşırsınız. dostlukla…
    Beydağ Tıraş Öneri

  2. Aklıma gelen küfürler arasında yüreğimi soğutacak olan ne varsa hepsi cinsiyetçi vurgu içeriyor, rahatsızım.

    Vereceğiniz bilgileri web’de de yazarsanız hep birlikte istifade ederiz.

    Sevgiler, bol şans!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s