Direniş için Sosyal Medya Kullanma Klavuzu

klavuz

Taksim’deki Gezi Parkı’ndaki ağaçların sabaha karşı kepçelerle tarafından yıkılmasıyla başlayan direnişin önce parkın dışına, Taksim’e, ardından da diğer şehirlere yayılmasıyla birlikte geçen sürecin en önemli araçlarından biri de sosyal medya oldu.

Yaygın medyanın hem direnişe hem de polis şiddetine karşı takındığı tavır bu kanallardan haber alamayanları alternatif yayınlara ve Twitter/Facebook gibi sitelere yönlendirdi.

Özellikle direnişin ilk 2 günü bilginin sağlıklı akması, yardım ihtiyacı olanlara gerekli malzemelerin ulaştırılması, revir kuran kurumlara yönlendirmeler, polisin şiddet uyguladığı noktaların deşifre edilmesi ve bu esnada yaşananları TV’den izleyemeyenlere nelerin yaşandığının aktarılması gibi oldukça faydalı ve işlevsel bir bilgi akışı kullanıcılar tarafından sağlandı. 1 haftasını geride bıraktığımız direnişin kamuoyuna ulaşmasında sosyal medyanın payı çok büyük.

Ancak özellikle Recep Tayyip Erdoğan’ın Twitter’ı bir bela olarak tarif ettiği açıklamalarının ardından hem AKP teşkilatı hem de polis tarafından Twitter’da açılan çok sayıda hesap aracılığıyla yanlış bilgiler dolaşıma sokuldu. Çok sayıda polis telefonu yardım numaraları olarak paylaşılırken direnişçilere buraya sığınabilirsiniz denilerek paylaşılan adreslerin bazıları polis pususu çıktı.

1 haftadır sosyal medyada sağlıklı bilgiyi dolaşıma sokmak ve yanlış/tuzak olanları da elden geldiğince en aza indirmek için çabalayan insanlar olsa da he durumun aciliyeti hem de yaşananların şiddeti nedeniyle birçoğumuz bu bilgileri dolaşıma sokmaya yardımcı olduk.

Bu nedenle direnişe katkı sunmak ve direnişçilere yardım etmek isteyenler için bir klavuz hazırladık. Aşağıdaki maddeler katkılarınıza açıktır. Lütfen postun altına yorumlarınızı eklemekten çekinmeyin. Hepsini elimizden geldiğince eklemeye çalışacağız.

Polis/Provokatör hesaplarını spamleyin

Direnişin büyümesiyle birlikte özellikle AKP ve polis teşkilatından çok sayıda kişinin Twitter’da hesap açtığını söylemiştik. Bu hesapların ortak özellikleri çoğunun profil fotosunda yumurta resimlerinin olması, özellikle günlerdir direnişçilere yardım etmeye çalışan kişilere çeşitli telefon numaraları ya da adresler verip bunu yayılması için destek istemeleri ve takipçi sayılarının 0 ya da 2 kişi olması. Bu hesapları spamleyerek size ulaşmalarını engelleyebilir, çevrenizdeki insanlara da bunu yapmalarını söyleyebilirsiniz.

Size ya da direniştekilere yardım etmeye çalışan insanlara hakaret eden ya da küfürler savuran hesapları ya da halkı provoke etmeye yönelik tweetler atanları da spamleyin. Bu insanları kamusal alanda teşhir etmemek ve çevrenizdeki insanlara özel mesaj yoluyla ulaştırmak daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca bu insanlarla polemiğe ya da tartışmaya girmeyin.

Tanımadığınız insanların tweetlerini RT’lemeyin, verdikleri bilgileri paylaşmayın

Bu bilgilerin yanlış olduğunu söylemek doğru olmasa da güvenirlik sorunu İnternette sıkıntı yaratabiliyor. Bu riski almamak için ve olası bir pusu/saldırı ihtimalini bertaraf etmek için tanımadığınız insanların bilgilerini dolaşıma sokmamakta fayda var.

Teyit edilmeyen bilgilere dikkat

Saldırı, ölüm, yaralı, yangın gibi haberler aldığınızda bunu yapabiliyorsanız alanda olan arkadaşlarınıza, yerel gazetelere, kişilerin bulundukları söylenene hastanelere telefon açarak teyit edin ya da bunu yapabilecek insanlara teyit ettirin. 1 haftadır sıklıkla dolaşıma sokulan bu tip bilgilerin bazılarının gerçek olmadıklarını daha sonra öğrendik. Bu tip bilgiler hem panik havası yaratmaya hem de moral bozmaya yarıyor sadece.

Eski bilgileri ve birinci ağızdan olmayan bilgileri paylaşmayın

Eski bilgilerin işlevselliği yok. -mişli -mışlı bilgiler genellikle rivayet.

Telefon ya da açık adres paylaşmayın

Ne yakınlarınızın ne de size ulaşan tanımadığınız insanların iletişim bilgilerini yaymayın, kamusal alanda paylaşmayın. Polisin sosyal medyayı takip ettiğini unutmayın. Birçok adrese baskın yapıldı ve insanlar gözaltına alındı. Kimsenin başını derde sokmamaya özen gösterelim.

Eylemlerin yüzlerinin seçilebildiği fotoları paylaşmayalım

Emniyetin ve savcıların bu fotoğrafları daha sonra insanlara karşı kullandıklarını daha evvel çok kerelerce tecrübe ettiğimiz için bu riski almayalım ve eylemcilerin yüzlerinin göründüğü fotoları hiçbir durumda paylaşmayalım. Arkadan çekilmiş fotoğrafları tercih edelim. Yaralanan arkadaşlarımızın fotolarını çekerken de buna özen gösterelim.

Sahte ünlü hesapları

Direnişe destek veren ünlü isimler adına açılan sahte hesaplardan yanlış bilgi yayılıyor. Bu nedene bu hesapları Facebook’ta şikayet etmeli, Twitter’da spamlemeliyiz ki durumdan habersiz insanlar bu kişilerin yaydıkları bilgilere inanıp hareket etmesinler.

TT listesi ve hashtag’ler

#drengeziparkı direnişin başladığı andan itibaren tweetlerde kullanılmaya başlandı. Ardından #direntaksim #direnankara #direnizmir #direnbeşiktaş ve #occupygezi de dolaşıma girdi. Bu tagler Twitter’da TT listesinde de kendisine yer buldu. akabinde karşı atak olarak AKP’yi ve polisi öven hashtag’ler ortaya çıkarıldı ve TT listesine sokuldu. Direnişin hashtag’leri yukarıda saydıklarımız. Bunlar dışındaki etiketleri eleştiri için dahi olsa kullanmayalım, o etiketlerin dolaşımda kalmalarına katkı sunmayalım.

Reklamlar

8 comments

 1. Ellerinize sağlık. Hastagh’lerle ilgili olarak: Kimilerinde Türkçe karakter kullanılıyor, kimilerinde kullanılmıyor (DirenGeziParkı ile DirenTurkiye gibi). Hangisinin daha yoğun kullanıldığına dikkat edip tercihi ondan yana yapmak daha sağlıklı olacaktır. Bir de ufak düzelti: Son paragrafta #direngeziparkı, #drengeziparkı olmuş.

 2. Bu çok önemli ve değerli bilgiler için teşekkür ederiz.

  Benim naçizane katkım şu şekilde olabilir: Bazı kişilere ait sahte hesaplar ortaya çıkabilmekte, ara sıra takip listenizi gözden geçirip, gerçek hesap takip ettiğinizi kontrol edebilirsinz.

  Son olarak da bilgiler aynı zamanda direniş süreci haricinde de geçerli olduğunu unutmamalı.

 3. Aklınıza, fikrinize sağlık. Bilgilendirme/yardım isteği twitlerinin başında saat ve net lokasyon mutlaka yazmalı. Aksi taktirde mesaj kirliliği ve yanlış anlaşmalar oluyor.

 4. Aktarılan bilgilerin hızlı algılanabilir ve net olması için

  Saat – Şehir / Mahalle
  veya
  Tarih / Saat – Şehir / Mahalle

  şeklinde başlayan iletiler yapılmalı (Facebook). Internet yavaşladığı zaman veya panik durumlarında olayın kaç dakika önce olduğunu algılamak, aciliyetin hala geçerli olup olmadığını anlamak güç. Okuyanın yanlış anlayamayacağı basitlikte, gerekirse komut diliyle ileti yazmak gerekiyor. Özellikle duygusal yorumların katılmaması, okuyanı panikletmeyecek, teskin edici iletiler yapılması önemli.

 5. Elinize sağlık benim sadece eklemek istediğim küçük bir şey var, spam’lemek için takip ediyor olmak gerekiyor o yüzden spam’lemeden önce anlık takip etmeliyiz yoksa spam geçersiz sayılır. Lütfen bunu da ekleyin Teşekkürler

 6. Reblogged this on and commented:
  Sosyal medya çok önemli yav…Sosyal medya en önemlisi.En önemlisi sosyal medya.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s