Bugün Ermenileri Hatırlayan Var mı?

armenian-genocide-3

Osmanlı İmparatorluğu lime lime dağılıyordu ve kabak Ermenilerin başına patladı. Birinci Dünya Savaşı’nın sürdüğü sırada, hükümet tarafından zemini hazırlanan bir can pazarı Türkiye Ermenilerinin yarısının hayatına mal oldu:

Yağmalanan ve yakılan evler,
aç susuz yollara saçılan gariban kervanları,
köy meydanında gündüz vakti tecavüze uğrayan kadınlar,
nehirlerde yüzen insan cesetleri.

Açlıktan, susuzluktan ya da soğuktan ölmeyenler bıçak ya da kurşundan gittiler. Ya da daragicini boyladılar. Ya da dumandan zehirlendiler: Türkiye’den kovulan Ermeniler Suriye Çölü’nde mağaralara kapatıldılar ve dumanla boğuldular; bu olay Nazi Almanyası’ndaki gaz odalarının habercisi gibi bir şeydi.

Yirmi yıl sonra, Hitler danışmanlarıyla birlikte Polonya’nın işgalini planlamaktaydı. Hitler, operasyonun artılarını ve eksilerini tartarken, bazı protestoların olacağını ve uluslararası alanda biraz gürültü koparılacağını kabul ettikten sonra, bunların çok uzun sürmeyeceği konusunda garanti verdi ve bu savını bir soruyla güçlendirdi:

– Bugün Ermenileri hatırlayan var mı?

* “Umursamama unutmanın akrabasıdır” (Aynalar: Neredeyse Evrensel Bir Tarih), Eduardo Galeano, Sel Yayıncılık, Sayfa: 307 Çeviri: Süleyman Doğru

Reklamlar

4 comments

  1. ermeniler ile kürtleri birbirine düşürenler sonra ülkeden göç edenlerin, telef olanların mallarına akbaba gibi konmuştur. şimdilerde strateji uzmanı kesilenler o zamanları nedense meşru müdafaa diye halka yutturmaya çalışmaktadır ve bu riyakarlıklarını ulusalcılık oynayarak örtmektedirler. sen soykırım nedir bilir misin diyenler? lise tarih kitaplarını rafa kaldırıp biraz alternatif tarih okusunlar. egemenlerin ninnilerine ortak olup pembe rüyalara dalmasınlar.

  2. biz batıda savaşırken onlar doğuda sırtımızdan hançerlediler ihanetlerinin cezası olarak onları tehcir ettik ama giderken zavallı insanları öldürdüler. öldürdükleri zavallıların intikamını yine asker değil halkımız yakaladığı yerde almıştır. böylede şerefsiz bir halktır. keşke dediğiniz gibi soykırım yapsaydık da tarihten hepten silseydik dedirtirler. sizce osmanlı soykırım yapsaydı yada yapmak isteseydi bu kadar ermeni sağ kalırmıydı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s