Cinsel saldırı davasında saldırgana 3 yıl ağırlaştırılmış hapis!

fem

Basına ve kamuoyuna!

Bundan iki yıl önce, feminist ve LGBT aktivisti bir kadın arkadaşımız Bahçelievler’de kuaförünün tecavüz girişimine maruz kalmış ve gerekli yasal şikayetlerde bulunmuştu. Şikayet üzerine sanık hakkında “nitelikli cinsel saldırıya teşebbüs”suçundan Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Mahkeme süreci kadın örgütleri, LGBT ve insan hakları derneklerinden kalabalık bir katılım ile takip edildi.

İlk duruşması 1 Şubat 2011’de görülen bu cinsel saldırı davası 29 Kasım 2012’de 3 yıl ağırlaştırılmış hapis cezası ile nihayet sonuca ulaştı.

Türkiye’de pek çok cinsel taciz, şiddet ve tecavüz suçlamaları ile ilgili takipsizlik kararı verildiği, davaların zaman aşımına uğratıldığı, beraat kararının verildiği ya da nadiren verilen hapis cezalarının genellikle adli para cezasına çevrildiği düşünüldüğünde bu davanın Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmüş olması kadın hareketi açısından önemli bir kazanımdır ve mahkeme kararı bundan sonrası için emsal taşıyacağından oldukça önemlidir!

Fakat mağdurun Çapa Tıp Fakültesi’nden aldığı ruh ve beden sağlığı raporu ne yazık ki bu davada da kabul edilmedi ve davanın sonuçlanmasını oldukça geciktiren bürokratik süreç başlamış oldu. Adli Tıp Kurumu randevusu olaydan 16 ay sonrasına verilirken, raporun mahkemeye ulaşması ise 10 ay sürdü. Bu uzun ve can sıkıcı sürecin ardından rapor, mağdurun ruh sağlığının bozulduğu ancak kalıcı hasar yaşamadığı yönündeydi.

Cinsel tacizin belirlenmesinde Adli Tıp’ın tek karar merci olması kabul edilebilir bir durum değildir! Kadının yaşadığı travmayı ispatlayabilmek için bir yılı aşkın bir zaman boyunca travmasını atlatmamış olması bekleniyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Türkiye’ye vermiş olduğu mahkumiyete ve Türk Ceza Yasasına göre bağımsız bilir kişi raporlarının delil olarak kabul edilmesi gerekiyor.

Bu uzun sürecin sonunda mutluyuz! Bu davada alınan sonucunda adli tıp kurumu, bilirkişi raporu diğer kadınlara da maruz kaldıkları cinsel şiddeti açığa çıkarmaları için cesaret vermesini diliyoruz. Birlikte mücadele ederek taciz, tecavüz ve cinsel istismar davalarında nice kazanımlar alacağımızı umut ediyoruz.

Amargi Kadın Kooperatifi, Bilgi Gökkuşağı LGBT Kulübü, Boğaziçi Üniversitesi Kadın Araştırmaları Kulübü, Cinsel Şiddete Karşı Kadın Platformu, EMEP’li Kadınlar, Feminist Kadın Çevresi, Feminist Yaklaşımlar Dergisi, Filmmor, Gökkuşağı Kadın Derneği, Hollaback İstanbul: Canımız Sokakta, Hebun Diyarbakır LGBTT, İllet, İMECE Kadın Sendikası, İTÜ Cins Arı, İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği, Kadın Dayanışma Vakfı,Kadın Kapısı Derneği, Kaos GL, Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği, luBUnya-Boğaziçi Üniversitesi LGBTT Topluluğu, Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, MorEl Eskişehir LGBTT, MSGSÜ Flu Baykuş, Pembe Hayat LGBTT Derneği,Sosyalist Feminist Kolektif, Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği, RADAR- İstanbul Üniversitesi Eşcinsel Biseksüel ve Transgender Topluluğu, Rahatsız Erkekler, Sabancı Cins Kulüp, Voltrans Transerkek İnisiyatifi, Yaşam Evi Kadın Dayanışma Derneği

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s