Visca Catalunya!*

11 Eylül 2012’de Katalonya’nın başkenti Barselona’da yaklaşık 1,5 milyon kişinin katıldığı bir gösteri düzenlendi. Katalanların ulusal günü geçmiştekilerin aksine bağımsızlık talebinin daha yüksek sesle dile getirildiği, daha fazla beklemek istemediklerinin altını kalın kalemle çizdikleri bir meydan okumaya dönüştü.

Katalan siyasetinin tüm bileşenleri de halkla birlikte alanlardaydılar ve hepsinin talebi halkla aynıydı: Bağımsız Katalonya!

11 Eylül 2012 ayrıca Katalonya tarihinin en kalabalık eyleminin gerçekleştiği gün de oldu. Eylemin ardından İspanya basını (tahmin edeceğiniz gibi özellikle de sağ kanat) alarma geçti. Televizyonlarda neredeyse her akşam -hala- bu eylem ve Katalanların bağımsızlık talebi konuşuluyor. İşin açıkçası İspanya basını, siyasetçileri ve halkı biraz gergin gözüküyor.

Bu eylemin yankıları sürerken Katalonya Devlet Başkanı Artur Mas İspanya Devlet Başkanı Mariano Rajoy ile görüştü. Elbette bu görüşme yapılana kalabalık eylemin ve bağımsızlık talebinin gölgesinde yapıldı.

Katalonya İspanya’daki otonom bölgelerden biri (bu sisteme geçilmesinin 2 nedeninden biri aslında. Bir diğeri Bask Ülkesi) ve tüm otonom bölgeler merkez hükümete vergi ödüyor. Ancak Katalanlar ve Basklılar diğer bölgelerden çok daha fazla vergi veriyorlar ve bu iki otonom bölgede de huzursuzluğun nedenlerinden biri. İspanya’nın hızla çökmekte olan ekonomisinin yükünü çekmekte olan 2 bölge bu kamburdan kurtulmak niyetindeler.

İşte bu nedenle Mas, Rajoy’a yeni bir teklifte bulundu dün. Hükümete yapılacak ekonomik yardımın miktarını biz belirleyelim, bu vergi sistemini değiştirelim dedi. Rajoy tabii ki bu teklifi kabul etmedi ve Mas aynı gün Madrid’den Barselona’ya döndü.

Dün bütün gün ve gece Katalonya Hükümet Binası’nın önünde eylem vardı. Mas şehre döner dönmez halkın önüne çıktı ve görüşmeye dair ayrıntılı olmasa da bilgiler verdi.

İspanya’da da Katalonya’da da şimdilik gündem bu. Katalanlar homurdanmaya başladılar, balkonlarda bayraklar hala asılı. Katalan arkadaşlarım, daha önce hiç bu kadar kararlı olmadıklarını söylüyorlar. Sohbetlerin baş konusu ekonomik kriz değil birkaç gündür. Herkes bağımsızlığı konuşuyor. Göçmenler ise bağımsızlık fikrine şimdilik mesafeli duruyorlar.

Bu konuya dair ayrıntılı bir şeyler yazmayı planlıyorum. Serde tembellik olmasa şimdiye çoktan yazmıştım ancak işte uzun ış. Bloğa bu yılki eylemde çekilen görüntülerden hazırlanmış bir videoyu koyuyorum. Major Lazer’in Amber ile birlikte kaydettiği “Get Free” eşliğindeki görüntüler buradaki kalabalığa dair size fikir verecektir sanıyorum.

Bu postun hemen altına da kendi kaydettiğim bir videoyu iliştirdim.

Eylemde çektiğim diğer videoları söylenen şarkıların adlarını teyit ettirir ettirmez bloğa koyacağım.

* Yasasin Katalonya!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s