Ahmet Yıldız duruşması basın açıklaması

LGBT orgutleri ve uluslararasi af orgutu’nun bugun gorulen ahmet yildiz cinayeti durusmasinda yaptiklari basin aciklamasi… sanik baba yahya yildiz‘in hala bulunamadigi davanin bir sonraki durusmasi 25 ocak’a ertelendi.

Ahmet Yıldız duruşması basın açıklaması

İstanbul, 17 Eylül 2012

Ahmet bundan 4 yıl önce, eşcinsel olduğunu ailesine söyledikten sonra Üsküdar’da, evinin önünde kurşunlanarak öldürüldü. 26 yaşındaydı. Ahmet, öldürülmeden önce ailesinden ölüm tehditleri aldığını savcılığa bildirmişti ama yetkili kurumlar önlem almadı.

LGBT ve insan hakları örgütlerinin uzun zamandır takipçisi olduğu davada, 8. duruşmada baba Yahya Yıldız hakkında, yakalanması için kırmızı bülten çıkarıldı ama yakalanamadı. Bugün 11. duruşma görüldü ve hâlâ bir gelişme yok.

17 yaşındaki R.A. Temmuz ayında Amed’de, yani Diyarbakır’da babası ve amcası tarafından 14 kurşunla öldürüldü. Çünkü eşcinseldi. Yerel medya ve anaakım medya olayın nefret cinayeti boyutunu görmezden gelip durumu yalnızca adlî bir vaka gibi yansıttı. Cinayetin gerçek nedeni örtbas edilmeye çalışıldı. Olayın gerçek nedeninin irdelenmemesi arkadaşımızın katillerinin hak ettikleri cezayı almayacağı endişesini doğuruyor.

Adanalı İdo 23 yaşındaydı. Tiyatrocuydu. Ailesi tarafından dışlanmış, kenara itilmişti. 31 Ağustos’ta intihar etti, daha doğrusu intihara sürüklendi.

Biz LGBT’ler olarak her gün ölüm ve şiddet korkusuyla, aşağılanmayla, ayrımcılık görerek yaşamak, intihara sürüklenmek ya da öldürülmek istemiyoruz. Hiçbirimiz bunları haketmiyoruz. Kimse öldürülmeyi haketmez. Nefret ve namus cinayetlerinin durması için toplum olarak hep birlikte elimizden geleni yapmazsak, gencecik Ahmet’ler, R.A.’lar, İdo’lar ölmeye devam edecek. Ve bu ölümlere sessiz kalırsak, hepimizin payı olacak bu ölümlerde.

Nefretin dili, milliyeti, sınıfı yok. Homofobi cehaletin ya da yetersiz eğitimin sonucu değil, bilakis evde, sokakta, okulda, iş yerinde ve heteroseksist toplumun her kesiminde sıfırıncı yaştan itibaren verilen sıkı ve titiz bir eğitimin sonucudur. Bunun bilinciyle bizler diyoruz ki: homofobi yöresel değildir. Sözde gelişmiş şehirlerin göbeğinde de ne yazık ki aynı şekilde yaygın ve bizi öldürmeye, yaralamaya, hayatın dışına itmeye devam ediyor.

Bizler LGBT örgütleri, Ahmet’in arkadaşları olarak bir kez daha buradayız. Ahmet Yıldız davası bir an önce aydınlansın, R.A. cinayeti ivedilikle soruşturulsun ve dava açılsın. Artık Ahmet’ler, R.A.’lar, İdo’lar ölmesin!

İstanbul LGBT Dayanışma Derneği
Kaos GL Derneği
Lambdaistanbul LGBT Dayanışma Derneği
LİSTAG LGBT Aileleri İstanbul Grubu
SPoD Sosyal Politikalar, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği
Uluslararası Af Örgütü

Destekleyen örgüt: ESP (Ezilenlerin Sosyalist Partisi)

Sloganlar:
Susma haykır, cinayetler dursun!
Nefrete sessiz kalma, suça ortak olma!

 

fotograflar ve basin aciklamasi metnini indirmek icin https://www.dropbox.com/sh/6q1b1gmcysoxzsq/uzTBlBjB1O#/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s