bir berlin polisiyesi: sivillere suç üstü!

Berlin’de düzenlenen 1 Mayıs gösterilerinden bir kare. Son zamanlarda gördüğüm en yaratıcı, eğlenceli ve faydalı “icatlardan” biri. Her eylemin olmazsa olmazı… Bundan sonra korkma sırası sivil polislerde!!!

1 Mayıs Berlin’de öğle-akşam arası yeme-içme, müzik dinleme, halay çekme şeklinde geçiyor. Bir nevi bayram! AKP’lilerin “özledikleri” manzaralar. Akşam üzeri ise sırayla yürüyüşler başlıyor. akşam 18.00’deki ana yürüyüşten önce çok sayıda irili ufaklı kitle toplanılan ana meydanın etrafında turladı, sloganlar attı. Bu gruplardan biri de anarşirtler ve anarko-komünistlerden oluşan “siyahlı” gruptu. Siyahlı gruptu diyorum zira Berlin’de “anarşistleri nasıl tanırsınız?” sorusuna “hepsi beyazdırlar ve siyah giyerler” şeklinde bir şakayla yanıt veriliyor. 

Akşam 17.00 sularında küçük gruplar halinde ara sokaklardan geçip bir noktada buluşan grup polis karşıtı sloganları ve Almanca, Arapça, İtalyanca, İngilizce gibi çok sayıda dilde pankartlarıyla yürüyüşe başladılar. Geçtikleri her yerde alkışlanan grubu her köşe başında kalabalık bir polis grubu bekliyordu. 

Polisin bu gruba özel ilgisinin nedeni her an herhangi bir firmanın binasını ya da bankayı taşlamaya başlayacakları korkusuydu. Ancak eylemciler beklentileri boşa çıkardılar ve “olaysız” bir şekilde ana yürüyüşle birleştiler. 

bu yürüyüşün en keyifli kısmı ise yukarıda gördüğünüz fotoğrafta cereyan eden olaydı. İki eylemci, ellerindeki “sivil polis” yazan ve iki işaretle iki kişiyi gösteren pankartlarla bazı sivil kıyafetli polisleri onlara “çaktırmadan” yürüyüş boyunca takip ettiler. Ardından süper cool polisler durumu anlayıp kenarda durdular ve eylemcileri izlediler. Onlar gibi pankartı taşıyan eylemciler de sırtlarını duvara dayadılar ve sivillerin baktıkları yere doğru baktılar. Eylemcilere…

Siviller eylemcileri izlerken eylemciler ve o sırada caddeden geçenler de kameralarla sivil polislerin fotoğraflarını çekiyor, eylemciler kahkahalar atıp elleriyle polisleri gösteriyorlardı. “Hey! Şunlara bakın, sivil polislere bakın, yeterince gizlenemediler!” (Kahkahalar…)

“Hep bir ağızdan “Polis dışarı!” (Polizei Raus!), “Naziler dışarı!” (Nazis Raus) sloganları atarken polisler istiflerini bozmayıp cool ayağına yattılar. Aksini yapsalardı zararlı çıkan yine onlar olacaktı. Akıllı adamlarmış. Eyleme katılanlardan biri sivil polislerin çok sayıda eylemi amacından saptırmak için çalıştığını, bu nedenle provokasyonları engellemek için teşhir ettiklerini söyledi. 

Özellikle Türkiye’de sivil polislerin provoke ettiği çok sayıda eylem yaşandı. Bu eylemlerde çıkan olaylarda çok sayıda gösterici yaralandı ya da hayatını kaybetti. Bu nedenle sivil polislerin eylemlerde teşhir edilmeleri gerektiğini ve eylem alanından çıkartılmaları gerekliliği açık. Yukarıdaki fotoğraf ve eylemcilerin dövizleri aklımızda olsun. Belki bize de bir gün lazım olabilir.

Reklamlar

6 comments

    1. (:

      youtube çekmiyor ya alemanya’da, ben de kadiköy’deki 1 mayıs’ta böyle bir olaya tanık olmuştum, 96 1 mayıs’ıydı yanlış hatırlamıyorsam. o ajan polis görevini “başarıyla” gerçekleştirmiş, eylemi savaş alanına çevirmişti ama fark edilip hakkından gelindi. tabii ki boyalı basın ondan bir mağdur, devrimcilerden de canavar yarattı. bir medya klasiği.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s