“ninemin dövmeleri”: 1915’in izinde…

yönetmenliğini suzanne khardalian‘ın yaptığı “ninemin dövmeleri” (grandma’s tattoos) bu akşam ( 15 mart perşembe) saat 19.00’da 10. uluslararası gezici filmmor kadın filmleri festivali kapsamında AFM Fitaş Beyoğlu Salon 7’de türkiyeli izleyici ile buluşacak.

filmmor, biletleri tükenen filmin gösterimin engellenmeye çalışıldığını duyurmuş, durde girişimi de konuyla ilgili bir açıklama yaparak filmin gösterileceği salonda hazır bulunacağı ve filmmor’a yapılan baskılara karşı sanata sahip çıkacağı belirtmişti.

1915’i yaşayan kadınları ve onların yüzlerine, ellerine yapılan dövmelerin hikayesini anlatan ve çekimleri ermnistan, abd, suriye, isveç ve lübnan’da yapılan “ninemin dövmeleri”nin galası 21 eylül’de  stockholm’de gerçekleştirildi.

yönetmen khardalian’ın babaannesinin trajik hikayesinden yola çıkarak 1915’te “yaşananların” peşinden giderken yıllardır yanıtsızlığa mahkum edilmiş soruları da soruyor.

türkiye’de iktidarlar tarafından sessizliğe mahkum edilerek tabuya dönüştürülen 1915 ermeni soykırımına dair sanatsal üretimlerin azlığı, üretilenlerin halkla buluşmasının engellendiğini düşünürsek bu film ve filmmor kapsamında yapılacak gösterimi daha da anlam kazanıyor.

geçmişteki deneyimlerden de biliyoruz ki bu filmden rahatsız olanlar akşamki gösterimi sabote etmek isteyeceklerdir. bu nedenle hem filmmor’la hem de film ekibiyle dayanışmak için biletimiz olmasa dahi gösterimin yapılacağı salona gitmek gerekli.

***

filmmor’un programında filmle ilgili yer alan ifadeler şöyle:

“Büyükannem biraz tuhaftı. Kimse onu sevmezdi, asla sarılmazdı, yüzündeki ve ellerindeki mavi dövmeler dehşet vericiydi. Karanlık bir dünyadan gelen şeytani işaretler gibi görünen dövmeler korku uyandırırdı. Ninemde yanlış olan ne vardı, neden bu kadar tuhaftı? Dövmeleri kim yapmıştı? Ancak bu soruları sormak yanlıştı. Büyükanne hakkında konuşmak yasaklanmıştı.” 

Yönetmen büyükannesi Khanoum’un tuhaf dövmelerinin hikayesini keşfetmek için kendi ailesinin tarihine bir yolculuk yapar. 1915’e kadar uzanan bu yolculukta savaş, tehcir, cinsel şiddet ve kadınlara yaşatılanlar hakkında, daha önce anlatılmamış bir hikayenin peşine düşer. 

yönetmenin peşine düştüğü hikaye, bu topraklarda zulme uğramış ve hayatları çalınmış ermenilerin, özelde de ermeni kadınların hikayeleri. bizi görmez, duymaz, konuşmaz kılan karanlığa inat gözlerimizi, kulaklarımızı açabildiğimiz kadar açıp yönetmenin büyükannesi khanoum’un dövmelerine bakmalıyız. çünkü o dövmelerde resmi tarih kitaplarında yer almayan bir tarih yazılı… yerinden yurdundan edilmiş, katledilmiş bir halkın tarihi…

ninemin dövmeleri’ni izlemek isteyenler 47 dakikalık belgeseli aşağıda ingilizce olarak bulabilirler.


Ninemin Dövmeleri / Grandma’s Tattoos

İsveç / Sweden 

2011, DigiBeta, Renkli / Color, 58’, Ermenice, İngilizce, Arapça, İsveççe / Armenian, English, Arabic, Swedish, İngilizce Altyazılı / English Subtitled 

Yönetmen/ Filmmaker: Suzanne Khardalian Görüntü Yönetmeni/Cinematographer: PeÅ Holmquist Kurgu/Editing: Toby Trotter  Ses/Sound:  Jonatan Kruse Müzik/Music: Alan Hovhaness Yapım/Production: HB PeÅ Holmquist Film Dünya Hakları/World Sales:

Reklamlar

One comment

  1. Geri bildirim: Anonim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s