bir garip polis tutanağı: “demirci kova, zalim dehap’ı nasıl öldürdü?”

adana 6. ağır ceza mahkemesi’nin, emek partisi (emep) üyesi halil imrek’e verdiği 1 yıl hapis cezası yargıtayca onandı. cezanın gerekçeleri insanın sinirini o kadar bozuyor ki bir noktadan sonra kahkahalarınızı tutamıyorsunuz. gelin bu skeç tadındaki davaya bir göz atalım…

Adana’da 2006 yılında DTP, EMEP, SDP, ESP ve AKSM tarafından organize edilen Newroz mitingi tertip komitesi üyelerine, mitingde atılan sloganlar ve açılan dövizler nedeniyle ‘terör örgütü propagandası yapmak’ iddiası ile dava açıldı.

Newroz Tertip komite üyeliğini üstlenen Mehmet Yaşık, Halil İmrek, Mehmet Aslan, Eylem Güden, Yılmaz Gül, Sima Dolak ve Fadıl Bozan ifade için gittikleri savcının hakimliğe sevk etmesiyle tutuklandı. Kürkçüler F Tipi Cezaevinde 3 ay tutuklu kalan tertip komitesi üyeleri çıkarıldıkları ilk duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

Ancak Adana Ağır Ceza Mahkemesi’nin İmrek’in peşini bırakmaya niyeti yoktu. Aynı yıl Osmaniye’de kutlanan Newroz mitinginde yaptığı konuşma nedeniyle İmrek’e ikinci bir dava daha açıldı ve bu dava Adana Newroz davası ile birleştirildi. Osmaniye Newroz davasında Halil İmrek’e yöneltilen iddialar evlere şenlik.

“Demirci Kova” “Zalim DEHAP’ı nasıl öldürdü?”

İmrek’in Osmaniye’de yaptığı konuşmayı “not alan” polis, “Demirci Kawa”yı ‘Demirci Kova’, “Zalim Kral Dehak”ı, ‘Zalim DEHAP’ diye anlayınca (ya da öyle anlamak isteyince) ortaya bir tutanak ve dava çıktı.

Polis de haklı tabii. İmrek’in anlattığı Newroz ve Demirci Kawa efsanesini nereden bilsin [1]  Okulda öğretmiyorlar ya. Duyduklarını anladığı gibi not etmiş ve ortaya isyancı ‘Demirci Kawa’yı ‘kova’ya, efsanede geçen Zalim Dehak ise polis notlarında DEHAP’a dönüşmüş. Polisin atladığı mühim bilgi ise o tarihte DEHAP’ın kapatılmış olduğu ve yerine DTP’nin kurulduğuydu. O kadar olur tabii.

Polisin tutanağındaki şenlik bunlarla da bitmedi. İmrek’in mitingde “DTP ile omuz omuza olacağız” sözü kayıtlara “PKK ile omuz omuza olacağız” şeklinde geçti. Ve böylece ortaya güle güle öleceğimiz bu dava çıkmış oldu.

Polisin hazırladığı ve verilen cezaya dayanak oluşturan tutanağa göre İmrek konuşmasında şunları söylemişti;

“DEHAP amansız bir hastalığa yakalanmıştı… Demirci Kova kendi eliyle yaptığı zehirli kılıçla DEHAP’ın yanına gider ve DEHAP’ı öldürür…” (keşke dizilerde kullanılan kahkaha efektim olsaydı da postun burasına koysaydım. güzel olurdu.)

Bu siyasi iklime bu karar

Bu “komik” tutanağa mahkeme gülmek yerine İmrek’e 1 yıl hapis cezası vermeyi uygun gördü. Avukatların ısrarlarına rağmen mahkeme, konuşma kasetlerinin tarafsız bilirkişilerce çözümlenmesi taleplerini reddetti. İyi hal indirimi uygulamayan mahkeme, cezanın ertelenmesi talebini de kabul etmedi.

Newroz’un Türkiye’de onlarca yıldır kutlandığını ve yüz binlerce emekçinin bu kutlamalara katıldığını hatırlatan İmrek’in Avukatı Sevil Aracı, “Hiçbir yerde Adana’daki gibi dava açılmadı ve tertip komitesi üyeleri tutuklanmadı. Üstelik müvekkilimin Osmaniye Newroz’unda yaptığı konuşma da çarpıtıldı. Beklentimiz Yargıtayın kararı bozmasıydı. Yerel mahkeme cezanın ertelenmesi veya paraya çevrilmesi gibi taleplerimizi ‘Bir daha bu suçu işlemeyeceklerine kanaat getirilmediği’ gerekçesiyle kabul etmedi. Yerel Mahkeme tarafından verilen ve Yargıtayca onanan kararın siyasi olduğu anlaşılıyor” şeklinde konuştu. Aracı, son dönemlerde hükümete muhalefet edenlere yönelik baskıları hatırlatarak, “Karar bu siyasi iklime uygun olarak verilmiştir”
dedi.

Aracı, iç hukuk yolları tükendiğinden dolayı bu ‘komedi davası’nı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıyacaklarını da söylüyor.

Aynı polisin “Newroz piroz be”yi de “Newroz firoz be” diye not aldığını belirtelim.

Eğitim şart!

Davanın saçmalığı bir tarafa benim için bu haberde daha acıklı olan polisin bunca yıldır kutlanan ve her sene büyük bir hadiseye dönen Newroz kutlamalarından gram bir şey öğrenmediği gerçeği. İlk yıllarda olabilecek bu tür “yanlışlıkların” bunca yıldan sonra cereyan etmesi trajikomik olduğu kadar polis adına da utanç verici. Zira, insan ister istemez “yav bunca yılda hiç mi bir şey öğrenemediniz” diye sorası geliyor. Eğitim şart a dostlar!

Mevzudaki en saçma kısım ise bu saçmalıklar zincirinin sonunda İmrek’in 1 yıl hapis yatacak olması. Adaletin ne saçma be dünya!

* Demirci Kawa efsanesi:  http://tr.wikipedia.org/wiki/Demirci_Kawa_Efsanesi

Reklamlar

5 comments

  1. Ya bu tip olaylarda benim anlamadığım da, bir tane bile kürtçe bilen polis molis yok mudur o tutanağı tutan adamı uyaracak. Hakkaten çok saçma bir memlekette yaşıyoruz, yazık, adamın hayatı nasıl bir sebepten dolayı kaymış!

    1. olmadigini sanmiyorum. bence mevzu ne soylendiginden ziyade polisin ve takibinde yarginin ne anlamak istedigi. bu vaka belki cok trajikomik ancak son yillardaki iddianamelere bakinca resmen hayal gucu ile yazilmis olduklarini ve insanlarin bu iddianamelere dayandirilarak hapse atildigini goruyoruz.

      evinde bulunan cakmaklar nedeniyle hapiste olan insan var. daha sacmasi olabilir mi? turkiye’de olabilir. feci olan kismi bence bu. sacmaligin bir sinirinin olmamasi.

  2. daha ilginci var :))) 95 yada 96 yılında urfada radyo yayını yaparken çaldığım grup kızılırmak ın haynik na şarkısının ”kusi kirine helise” (kaplumbağayı helise yapmışlar… gibi) sözünü urfa emniyeti ”kaplumbağayı s.kmişler dağıtmışlar” diye çevirdiği için RTÜK den 3 günlük kapatma cezası almıştık :)))

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s