erdoğan’a hakaret eden time’ı protesto ediyoruz!

başbakan recep tayyip erdoğan‘ın dünyaca ünlü time dergisi’ne kapak olması yurtta, kıbrıs’ta, balkanlar ve ortadoğu ile türki cumhuriyetlerde şenliklerle kutlanırken gelen haberle mutluluğumuza gölge düştü.

gelen habere göre erdoğan’ı “erdoğan’s way” başlığıyla -ki buradaki ‘way’ duble yollara göndermedir- kapağına taşıyan ve yakışıklı başbakanımızı fotoşokla daha da yakışıklı tanıtan dergi abd’de dağıtılan sayısının kapağına erdoğan’ı değil de kafir darwin’in evrim araştırmasının konusu olan ispinoza resmi koymuş.

bunu kamuoyuna duyuran acar muhabir ve rte aşığı ferayebend bu terbiyesizliğe ülkecek sessiz kalmamamızı, acilen tepkimizi koymamızı söyledi (sipeşıl tensk to ferayebend) ve time’ı protesto kampanyası başlattı. yok yok, endişe etmeyin, sokağa filan çıkmamıza gerek yok. protestomuzu evden, internetten online olarak yapabileceğiz. 

işlem çok basit;

twitter kullanıcısı protestocular @TIME dan dergiye en demokratik biçimde küfür ve hakaret edebilirler. 

facebook kullanıcıları time dergisi’nin duvarına yine demokratik tepkilerini post edebilirler. dileyen http://www.time.com‘dan maille ulaşabilir. ayrıca “time rte’den özür dilesin” isimli bir grup kurulabilir. 

seçenek çok, yeterki sessiz kalmayalım, başbakan’ımıza karşı yapılan bu saldırıyı yapanlara özür diletelim. 

ortadoğu’nun kralı erdoğan’a yapılan bu çirkin saldırıya karşı ülkecek seferber olalım, tweet atalım, facebook fotolarımızı rte fotolarıyla değiştirelim. gün birlik ve dayanışma günüdür! gün harekete geçme ve türkün sosyal medyaya hakimiyetini cihana gösterme günüdür! ileri! 

* time’ın terbiyesizliğini büyük boyutta görmek için yukarıdakı fotoyu tıklayınız. 

Reklamlar

8 comments

 1. 14 yaşında bir ergenim.komünizm,marx,che hakkında bilgi edinmek istiyorum.admin kardeş ergene yardım et.

 2. sevgili ergen, deli misin, işin gücün mü yok hasta mısın? ne işin var marx’la, che ile, gomnizmle… git kendini kurtar. yol yakın, hemen dön. denyoluğun alemi yok. arkana bile bakma. marx kimin karnını doyurmuş ki seninkini de doyursun. hem devir değişiyor. yıl oluyor 2012 hala ne marx’ı ne che’si. che olmuş tişört deseni, vişneli dondurma şeysi… marx desen sakallı bi dede. kim ne yapsın onun zilyon yıl önceki sayıklamalarını. yapma, etme… aileni aramak zorunda bırakma beni. hadi.vallahi sonra müge anlı’lara düşer, aileni de kendini de rezil edersin.

  1. che bir özge candır, alagözlü ceylandır ergen. marx noel baba, komünizm de herkesin noel abba’dan demorkatik bir şekilde hediye aldığı sistemdir.

 3. abi niye benim yaşımdaki biriyle kafa buluyosun ? senin yanında bu konularda zaten yeterince ezik büzük kalıyorum.anlat,açıkla işte :/

  1. Ergen adlı arkadaş,

   Komünizm bir üretim sistemidir. Yani bu ne demektir? Şu anda etrafında gördüğün nesneler; bilgisayar, masa, sandalye, ekmek gibileri, bir kar amacı güdülerek üretilmektedir. Toplumsal faydadan ziyade, o nesneleri üretene sağlayacağı fayda göz önüne alınmaktadır. (Dünya nüfusunun birçoğu aç ve bir o kadar da yoksul olmasına rağmen üretilen nesnelerin bu sorunlara çözmeye yönelik olmaması örnek gösterilebilir bu duruma) İşte bu üretim şekli kapitalizmin ana unsuru ve itici gücüdür. Yani şu anda içinde yaşadığın dünyanın.

   Komünizmse, Marx’ın tanımladığı tarihsel aşamaların sonuncusudur. Nedir bu tarihsel aşamalar? Komünal ilkel topluluk, feodal topluluk(köleci sistem), sermaye topluluğu(kapitalizm, şu anki sistem), sosyalizm ve en nihayetinde komünizm. Demek ki neymiş; komünizm Marx’ın diyalektik(zıtlıkların çarpışması ve bir patlama şeklinde yeni bir olgu ortaya çıkarması) tarih anlayışının son bölümüymüş. Yani bir üretim sistemi olarak komünizm, üretim araçlarının(fabrikalardaki motorlu pistonlardan tut da elle yapılan işerdeki kesici aletlere kadar) çok geliştiği ve parayla satılmayacak bir duruma geldiği ve toplumun kendisi için kendi ortak faydalarına yönelik kullanıldığı bir yaşam şekliymiş. Burada kafan karışabilir, ne yani sosyalizm, komünizm’e karşıt bir sistem mi de, diyalektik süreçte ondan önce gelip parçalanması gerekiyor. Kısmen öyle de denilebilir. Sosyalizm, işçilerin(genel anlamda, üreticilerin, yani halkın kendisinin) yönetimi ele geçirip, gerekli gelişmeyi sağlayarak toplumu ve sistemi komünizme ulaştırmak için düzenli ve sistematik üretim şekline geçilmesidir.

   O zaman ne oluyormuş, Marx da tüm bu anlatılanların, yani komünizmin, sosyalizmin, diyalektik tarih anlayışının fikir babası oluyormuş. Ancak şunu da söylemek gerekir ki, Marx komünizm hakkınad öyle aman aman da konuşmamıştır(Komünist Manifesto adlı bir yapıtı olmasını göz önünde bulundurarak söylüyorum bunu). Marx’ın yaptığı, komünizmden ziyade kapitalizmin içsel çelişkilerini tanımlamak ve kendi kendini yitireceğini söylemekti. Şunu da belirtmek gerekir ki Marx bu yolda yalnız değildi. Can yoldaşı diyebileceğimiz Engels vardı bir de.

   Che(Küba halkının ona sesleniş biçimidir) ise, genç bir doktor olarak başladığı Güney Amerika yolculuğunda gördüğü sefalet nedeniyle kendini halk davasına adamış bir devrimcidir. Eylem adamıdır, ama bunun yanında aynı zamanda salt eyleme yönelmemiş, teori kısmına da kafa yormuş, en azından temel söylemler oluşturabilmiştir. Günümüzde çok popülerleşen bir simge olup etkisini yitirse de Che de tıpkı Küba Devrimindeki diğer yoldaşları gibi(Castro, Camilo vs..) büyük(aslında sermayeleri çok, yani fabrikaları çok, yani finans, yani paraları çok olan) ülkeler tarafından ezilen halklar için önemli bir direniş noktasıdır. Küba’da devrim yaptıktan sonra, bu devrimi tüm Güney Amerika’ya yaymak istemiş ve Bolivya’da başlattığı devrim hareketinde başarısızlığa uğrayarak hayatını kaybetmiştir, tabii birçok devrimci insanla birlikte.

   Umarım faydalı olabilmişimdir arkadaşım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s