angela davis ile “andımız”

siyah, komünist, feminist yazar angela davis new york’da wall street işgalcilerini ziyaret etmiş, işgalci gençlerle sohbet etmiş, uzun uzun konuşmuş. sonra da hep birlikte “andımız”ı okumuşlar.

sohbet nasıl ve neden bu noktaya gelmiş anlamadım ama davis işgalcilere bir metin okumuş. metinin allahı var, pek güzel. ancak işgalci gençler davis’in ardından aynı cümleleri tekrar etmişler, ortaya böyle ilkokuldaki andımız gibi bir şey çıkmış. andımız’dan zerre haz etmem, onu andıran herhangi bir metine de sempati beslemem çok mümkün değil ama angela davis ve saz arkadaşları yabana atılacak, kulak ardı edilecek sözler etmiyorlar. onların karşı olduğu hiçbir şeyin yanında olmadığımızı düşünürsek bu”andımız” kafasını görmezden gelip kendimizi davis ve işgalci arkadaşların melodik seslerine bırakabiliriz.

nihayetinde gençler biz de hayır diyoruz!

bugün sizlerin arasında olmak gerçekten büyük bir onur. çünkü siz politik evrenimizi yeniden keşfediyorsunuz. kolektif tutkumuzu yeniden oluşturdunuz. sizler, direniş toplulukları inşa etmenin hâlâ mümkün olduğunu bizlere hatırlattınız. sizler, bizlere, bir davaya sadakatinizi, adanmışlığınızı, kolektif emeğinizi ve sınıf hiyerarşilerine, ırk hiyerarşilerine, cinsiyet hiyerarşilerine, cinsel varoluşlararası hiyerarşilere rıza göstermeyi reddedişinizi göstermeye devam ediyorsunuz.

hareketiniz çoğunluğun azınlığa karşı ayağa kalkması çağrısını yapıyor. eskiden azınlık olanlar, şimdi çoğunluk haline gelmiştir. ve böylelikle, wall street’e “hayır” diyoruz; büyük bankalara “hayır” diyoruz; yılda milyon dolar kazanan şirket yöneticilerine “hayır” diyoruz; öğrenci harçlarına “hayır” diyoruz; evlerimizden atılmaya “hayır” diyoruz; polis şiddetine “hayır” diyoruz; küresel kapitalizme “hayır” diyoruz; endüstriyel hapishane komplekslerine “hayır” diyoruz. ırkçılığa, sınıf sömürüsüne, homofobiye, yabancı düşmanlığına, transfobiye, sakatlara yapılan ayrımcılığa, çevrenin tahribatına “hayır”. askeri işgale “hayır” diyoruz; savaşa “hayır” diyoruz.

burada “yüzde 99” olarak bir araya geldik. burada toplanma kararınıza bağlı olan temel sorumluluklarınız da bulunmaktadır. nasıl bir araya gelebiliriz? basitleştirilmiş ve baskıcı olmayan, nasıl bir birlik içerisinde bir araya gelebiliriz? bileşik ve özgürleştirici olan, nasıl bir birlik içerisinde bir araya gelebiliriz? işte burada, siyah feminist audre lorde’un bir sözünü hatırlatmak isterim: “farklılıklar, yalnızca müsamaha gösterilen şeyler olarak değil, yaratıcılığımızın tıpkı bir yalıtkan madde gibi parlamasına yol açacak farklı kutupların kaynağı olarak görülmelidir.” işte bu bileşik yapı içerisinde, bizler, hayata “evet” diyoruz; mutluluğa “evet” diyoruz; topluluklara “evet” diyoruz; eğitime, parasız eğitime “evet” diyoruz; ekonomik, ırksal, cinsiyetl ve cinsel eşitliğe “evet” diyoruz; hayal gücüne “evet” diyoruz; yaratıcılığa “evet” diyoruz; umuda “evet” ve geleceğe “evet” diyoruz.

son olarak, benim kentim olan oakland, california hakkında birkaç söz söylemek istiyorum. “oakland’ı işgal et” hareketine karşı gerçekleştirilen polis saldırısını hepiniz duymuşsunuzdur. scott olsen hala hastanede yatmaktadır. oakland genel kurulu, şimdilerde adı oscar grand park olarak değiştirilen yerde toplandı ve polis saldırılarına karşı 2 kasım’da gerçekleştirecekleri genel grev ile cevap vereceklerini söylediler.  bir genel grev; bu devrimci bir durumdur. sizinle bu grev çağrısı için hazırlanan posterde yazanları paylaşmak istiyorum: “oakland’a bağımsızlık; biz yüzde 99’uz; birlikte güçlüyüz; 2 kasım 2011; işe gitmek yok; okula gitmek yok; heryeri işgal et.”

teşekkürler.

Reklamlar

6 comments

 1. o tekrar ses sistemi ya da megafonun olmadıgı durumlarda arkada olanların da konuşulanları anlaması için bulunmuş bi yöntem.

 2. ben latife etmiştim ama bir daha etmemem gerektiğini öğrendim.

  aslında bu yöntemin kullanılmasının gerekçelerinden biri bahsettiğiniz durum olsa da asıl mesele şöyle cereyan etmiş:

  işgalciler meydanları işgal ederken, hem ses sistemi ve megafon kullanıp çevreyi rahatsız istemedikleri için, hem de megafon kimin elindeyse iktidar onda gibi olduğu için, ve birileri de megafonu istemeye utanabilir vs. gibi sebeplerden dolayı işgal edilen alanlarda ses sistemi kullanmama kararı almışlar. ama kullanmayınca da uzakta olanlara (hem eylemciler hem de yoldan geçenler) seslerini duyuramadıkları için bu “andımız” tekniğini uygulamaya başlamışlar. bir çeşit kulaktan kulağa oyunu diyelim. bu gelenek şimdi diğer işgal meydanlarında da kullanılmakta.

  1. ama bawerim güzelim, bu bir kaçış (firar) çizgisi iktidarın belirlediği çerçevede baskılananlar oradan bir kaçak yaratabilirler… ve o kaçağın formu ilk planda çok bildik birşeye benzeyebilir. lakin tüm bir dinamik tarif eder onun aynı şeyi tekrar üretip üretmediğine… andımız’da ortak rıza yok, zapturapt var. şöyle dersem daha şahane olur: ben eskiden kırmızı ruj’u hiç sevmezdim. mana fiks idi. şimdi kimin neden nasıl hangi dinamikte onu sürdüğüne bağlı olarak tüm bir mana değişiyor. biliyorum sürtükçe oldu bu örnek. kastım var pek tabii ki 😉

   1. noir’im söyle sen mutlu oldun mu? bu deli denyoyu unuttun mu? 😛

    şekerim bittabi ki olayı anladım, sakin olalım. andımız o yüzden tırnak içinde. bi nevi blogum okunsun diye tırnak içine aldım, maksat reyting. hahahahahah! muah!

 3. he, tamam, sen de aynı dinamiği kullandın… allahsız seni! unutamam seni ben… yanımdan gidemezsin, seviyorsan benimle aaaa oturup içeceksin 😉

  1. ya baktım ki yeni olay bu, kaptırdım kendimi diyelim. gerçi daha ilk gelen tepkide durumu açıklamış olmam zekama dair bir gösterge olabilir. ilk hamlede battım. (:

   içelim bebişim ama rakıdan emin değilim artık. 😛

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s